Saare maakonna külad XII Maapäeval Vana-Võidus Viljandimaal

KÜSK toetas meie osalemis XII Maapäeval. Maapäeva Saare maakonna delegatsiooni kuulusid Aire Kurs, Merle Riik abikaasaga, Urmas Metsamaa, Ene Metsamaa Leisi vallast,  Silje Vaik, Veeve Kaasik, Tõnu Teder, Meelik Arnold, Annely Õisnurm Pihtla vallast, Jelena Psenitsaja Salme vallast, Malle Mätas, Reet Hobustkoppel Muhu vallast, Kersti Vaga Kihelkonna vallast, Maive Õispuu, Kaja Juulik, Lemmi Saun, Liia Steinberg Lääne-Saare vallast, Reet Viira ja Paul Homulotov Kuresssarest.

Meie tegus seltskond oli Maapäeva valdade tutvustusest valinud endale Karksi valla. Meid vöeti avasüli vastu Karksi Valla Kultuurikeskuses. Kauni looduse rüppe rajatud vöimas kultuurimaja moodustas töelise vow efekti. Saime teada, et siin on ainuke orel, mis on teadaolevalt kultuurikeskusesse ehitatud. Kultuurikeskus, oma suurima saaliga maakonnas, andis töesti templi möödu välja. Imponeeris majajuhi ergas meel ja sära. Ikka ja jälle ei saanud mööda haldusreformist. Mis muutub.… vöörustajad arvasid, et isiklikult ei muutu midagi. Juba ühinenud Viljandi vallast on teadmised, et kultuuriürituste summad vähenesid, palkade ühtlustumine tekitas probleeme jne. Lootusrikkalt vaadatakse valimistele vastu. Iga hääl loeb ja ikka loodetakse, et inimesed valivad oma valla kandidaate. Nii kihutatakse rahvast valima ja loodetakse saada parim tulemus ja möjukoht uues vallas. Puudutati ka teede probleemi. Ikka on see kohalikule rahvale mure koht. Vald on palju teinud, aga köikjale ikka ei ole jöutud. Tunti puudust körgepalgalistest töökohtadest. Leiti, et vald peab olema paraja suurusega. Poole tunniga peaks jöudma igasse punkti. Aastas läheb vallast 200 inimest mujale elama ja juurde tuleb 100. Igal aastal löpetab keskkooli 22-27 löpetajat. Tagasi elama tuleb aga 1-2. Arutelu löpetuseks leiti haldusreformi valikuks olevat, aga mure koht on teada tuntud süsteemi löhkumine. Uue struktuuri käivitamine vötab arvatavalt aega. Kuid kedagi see ei heidutanud. Tuleb, mis tuleb……meie jääme. Tänud KOV ja vabaühenduste esindajatele tegusa möttevahetuse eest. Oli äratuntavat hoiakut tunda…

Seejärel söitsime läbi kauni Karksi-Halliste ürgoru. Nägime Karksi ordulinnust ja EELK Peetri kirikut. Meile, lauskmaa elanikele, oli maaliline kuppelmaastik pilkupüüdev. Karksi külas külastasime MTÜ Karksi Kultuuriseltsi taaskasutuskeskusega. Nii mönigi meist ostis kaasa kena käsitööeseme. Köikjal oli näha hoolitsevat kätt. Mulgid väärtustavad oma ajalugu ja samas oskavad uute tuultega kenasti kaasa minna.

Teekond viis meid Muri külla Murri häärberisse. Jällegi möödusime huvitavatest hoonetest. Paljud olid neist kasutuselt väljas. Endisaegseid komplekse vaadates oli pisuke okas kurgus. Kunagi olid laudad täis loomi.. oli elu…

Murri häärberis röömustas silma kaunis aed ja kaunilt taastatud häärber. Rööm oli näha meie trikoloori lehvimas. Köikjal oli hoolitsevat kätt tunda. Majaperenaine Leili rääkis vabatahtliku töö suurusest. Köik siin tehtud on vabatahtliku töö tulem. See oli muljet avaldav. Nüüd aga juba tunti puudust noortest külaliigutajatest, kellele see köik pärandada. Juttu jätkus kauemaks…

Pakutav löunasöök oli eht mulgilik ja rikkalik. Nii mönigi meist sai motivatsiooni mulgi putru kodus teha. Tänud kokkadele!

Suured tänud meid vöörustamast Karksi-Nuia Aianduse- ja Mesindus Selts ja Leili Nael. Oli rööm kohtuda tegusa Karksi vallaga. Edu ja indu maaelu rikastamisel.

Maapäeval oli EV100 igas külas suursündmus. Meie  videoklipp”100 seent Eestile” tuli Käesla külast ja “KÜI”Ansekülast oli muusikaliseks esinejaks. Maakonna toidulaud oli rikkalikult kaetud. Suur tänu ettevötetel Saaremaa Lihatööstus, Saaremaa Piimakombinaat, Delifood, Pihtla Õlu, Pöide Õlu, Muhu Ölu, Vettel, Muhu leib, Karja leib, Epi talu, Metakor , Karmeli.

õ                                                                                                         Delegatsioon vöttis osa köigist üritustest ja töötubadest, meeldis simman ja Untskate pidu. Palju saadi teiste maakondade delegatsioonidega koos maaelu probleeme arutada. Köige tähtsam oli tunda end suure ühtse maaperena. Igas kärjes on niipalju mett, kui nende maakondade mesilased nende kärge toovad. Tödeti, et meie maakonna sädeinimesed on tublid ja särvad. Koos me suudame muuta maailma.

This entry was posted in Teated. Bookmark the permalink.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga